ving tsun

ving tsun
seminar

четвртак, 5. новембар 2015.

Wing Chun Photo



















Sifu Milan Pavlovic,Valjevo

OSNOVNI PRINCIPI VING TSUNA:

-Centralna linija-
Na ovom principu bazirani su gotovo svi kineski stilovi.Mi često kažemo da je Ving Čun borba ustvari borba za savlađivanje centralne linije protivnika i ulazak na tz. unutrašnja i spoljna vrata.To je zamišljena vertikalna linija koja polovi čovekovo telo na dva jednaka dela.

-Istovremenost-
U ving tsunu(ving čun) i gotovo nijednom više stilu mi koristimo istovremeno dve tehnike:udarac i blok(napad i odbranu).Ruke kao i noge mogu da rade istovremeno tehnike nezavisne jedno od drugih.

-Kretanje-
U Ving Čunu nema skakutanja niti nekog akrobatskog kretanja kao u drugim stilovima.Stavovi su stabilni a ta stabilnost se postiže preko ramena,kukova,kolena,zglobova.U borbi sa više protivnika tako se krećemo da smo u situaciji da se borimo samo sa jednim protivnikom i nikada ne okrećemo leđa napadaču.

-Kontrola-
Pri rađenju svih tehnika mora se voditi računa da se protivnik stalno drži pod kontrolom tj. da mu je onemogućeno izvlačenje iz pozicije u kojoj je se našao,kao i da mu nedozvolimo da izvrši napad na nas.Međutim pored fizičke kontrole veoma je važna i psihička kontrola koja obuhvata prisebnost u svakoj situaciji,pravovremenu reakciju,izgradnja unutrasnjeg mira ,borilačkog i sportskog duha...

-Yin Yang princip-
Yang je:tvrdoća,muškost,pozitivnost,svetlost...
Yin je:mekoća,ženstvenost,negativnost,tama...
Nije sve jang niti je sve jin,onoliko koliko ima janga toliko ima i jina.Ali u jinu ima onoliko janga koliko u jangu ima jina.
Mi koristimo ovaj princip kao metod prilagođavanja protivniku što on u biti i jeste.Kada protivnik radi tvrdo svoje tehnike mi odgovaramo sa mekanim i obratno.Kada on gura silu u našem pravcu mi ga još i više vučemo na tu stranu i obratno kada nas on povlači mi ga guramo na tu stranu...itd

-Korišćenje sile-
U ving tsunu silu koristimo ravnomerno i nikada je bez potrene ne rasipamo.Telo je celo opušteno kao i udovi kako bi se što više pokrenula unutrašnja energija chi(ki) i kako bi se postiglo što veće ubrzanje pri kretanju i rađenju tehnika.Povezujemo što više mišića u udarac i blok čime se dobija još više na snazi koja proizilazi i usled velikog ubrzanja.Usled nekorišćenja velike i brutalne fizičke sile ovaj borilački sistem je jako pogodan i za ljude nežnije građe kao i za žene.

-Tajming,Reakcija-
Uslovni tajming-kada smo napadnuti i prinuđeni da se branimo.
Slobodni tajming-kada sami biramo momenat i mesto napada.
Ne kreći prekasno ali i ne žuri...
Yip Manova ideja nije bila da se nečega setiš, već da pravovremeno i adekvatno reaguješ.

-Filozofija,Taoizam-
To je  drevna istočnjačka religija i filozofija koju koristi preko 90% borilačkih veština,koja proizilazi iz višemilenijumske tradicije istočnih naroda.Ona pre svega neguje spontanost i podsvesne reakcije u borbi i kaže da je svaki čovek poseban u odnosu na drugog čoveka.Učitelji Taoizma su govorili kada zadaješ udarac uradi to tako što to stvarno i želiš i kroz svaki udarac izrazi sebe svoje unutrašnje ja.Iz te spontanosti proizilazi da čovek treba da nađe svoj vlastiti put ili način(tao ili do)znači svako podražavanje ili imitacija drugih daje pogrešan tao.